Co vše se dělá na dentální hygieně?

Co vše se dělá na dentální hygieně?

Co vše se dělá na dentální hygieně?

lis, 7 2023 | 0 Komentáře |

Důležitost dentální hygieny

Vážení čtenáři, přitažlivý úsměv je cenným klenotem, který však vyžaduje pečlivou péči a pravidelnou údržbu. Nejlepším partnerem na cestě za zářivým úsměvem je odborník na dentální hygienu. Ale co se tak všechno na dentální hygieně dělá? Pojďme se na to podívat!

První setkání s dentálním hygienikem

První návštěva u dentální hygieny může být pro některé z nás stresující. Ale neobávejte se, dentální hygienik je tu, aby vám pomohl, ne aby vás trápil. V první řadě se hygienik s vámi seznámí, zeptá se na váš aktuální zdravotní stav, léky, které užíváte, a na vaše stravovací a hygienické návyky. Proč? Protože všechno toto může ovlivnit zdraví vašich zubů. Připravte se také na to, že vám budou vyfotografovány zuby a dásně - to je normální součást první návštěvy.

Základní vyšetření a čištění

V následující fázi návštěvy vás čeká základní vyšetření a čištění zubů. Hygienik pečlivě prohlédne vaše zuby a dásně a odstraní veškerý zubní kámen a plak. To je důležité, aby se předešlo tvorbě zubního kazu a paradentóze. Hygienik také upozorní na případné problémy, které byste mohli mít, jako jsou kazivé léze, eróze nebo abraze zubní skloviny, nebo onemocnění dásní. Profesionální čištění zubů většinou trvá 60-90 minut, ale věřte mi, stojí to za to!

Poučení o správné ústní hygieně

Poučení o správné ústní hygieně je nejdůležitější částí návštěvy u dentální hygieny. Hygienik vám ukáže, jak správně čistit zuby, jak používat zubní nit či mezizubní kartáček a jak správně používat ústní vodič. Pokud máte fixní ortodontické aparáty nebo protezy, může vám hygienik také poradit, jak se o ně správně starat. Zvýšený důraz je kladen i na správnou techniku čištění jazyka, která je velmi často opomíjena, ale hraje zásadní roli v prevenci zánětů a halitózy (zápachu z úst).

Aplikace fluoridového gelu nebo laku

Po důkladném čištění a instruktáži o správné ústní hygieně následuje aplikace fluoridového gelu nebo laku. Fluoridy pomáhají posílit zubní sklovinu a chránit zuby před kazy. Aplikace je rychlá a bezbolestná - a víte co je na tom nejlepší? Můžete si vybrat příchuť! Já osobně mám nejraději mentol, ale možnosti jsou různé - od jahodové po mátovou či vanilkovou. Je to malý, ale příjemný bonus k návštěvě u hygienika.

Poradenství a doporučení produktů

Další sladkou částí návštěvy u hygienika je poradenství a doporučení produktů. V dnešní době je na trhu tolik zubních past, ústních vod, zubních nití a kartáčků, že je těžké se v tom vyznat. Ale nezoufejte! Dentální hygienik je tu, aby vám pomohl. Poradí vám, jaký druh zubní pasty nebo ústní vody je pro vaše zuby nejlepší, jaký kartáček byste měli používat, a dokonce vám může doporučit i konkrétní značky.

Návštěvní plán

Nakonec hygienik s vámi vytvoří individuální návštěvní plán. Někteří lidé potřebují návštěvu u hygienika každé tři měsíce, jiní jednou za půl roku, a někteří jednou do roka. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a ústní hygieně. Nezapomeňte, že návštěva u dentální hygieny je investicí do vašeho zdraví a to je vždy ta nejlepší investice!

Moje zkušenost s dentální hygienou

A konečně, dovolte mi podělit se o svou osobní zkušenost s dentální hygienou. Než jsem poprvé navštívila hygienika, neměla jsem tušení, jak špatně jsem si čistila zuby. Myslela jsem si, že dělám všechno správně, ale hygienik mi ukázal, že jsem si čistila zuby příliš tvrdě a že nečistím správně zadní zuby. Také jsem zjistila, že mám začínající parodontitidu, kterou bych si bez návštěvy hygienika nejspíš nevšimla. Nyní navštěvuji hygienika každých šest měsíců a moje zuby jsou v mnohem lepším stavu. Takže z mé zkušenosti mohu jen doporučit - nebojte se a zajděte na dentální hygienu. Vaše zuby vám za to poděkují!

Naprostou základní hygienickou procedurou je přecejen čištění zubů, které byste měli praktikovat minimálně dvakrát denně. Jsem ale odhodlaná věřit, že tuto informaci už má každý z nás dostatečně zakořeněnou v běžné rutině. Co už ale možná někteří neděláme tak pravidelně, je používání zubního nitě nebo mezizubních kartáčků. To by mělo jít ruku v ruce s čištěním zubů. A ne, výmluva, že mezi vaše zuby nit neprojde, nehraje roli. Existují různé velikosti mezizubních kartáčků a pokud by se stále nenašel ten pravý, mohli byste jistě vyzkoušet třeba vodní nit. Znovu zdůrazňuji, prevence je vždy lepší (a levnější) než léčba.

Přestože si umýváme zuby a používáme nit, stále některé části naší dutiny ústní zůstávají nedoceněné. Jde mi především o jazyk. Nedoceněné čištění jazyka je obrovskou škodou, jelikož právě na něm se usazuje velké množství bakterií, které jsou pak zdrojem nepříjemného zápachu z úst. Čištění jazyka ještě mnozí z nás opomíjí, avšak pojďme to změnit a zařaďme jej do naší denní rutiny. Já osobně začala s čistícím kartáčkem na jazyk, který je k dostání v každé drogerii, ale existují i speciální škrabky na jazyk. Je to jen na vás, co vám bude vyhovovat více.

Jak už jsem zmínila, já osobně navštěvuji dentálního hygienika jednou za šest měsíců, ale je to individuální a záleží především na stavu vašich zubů a dásní. I přesto, že se snažíte dodržovat všechny výše zmíněné kroky, je důležité neopomíjet pravidelné kontroly u dentálního hygienika. Ten vám odstraní zubní kámen, který si doma odstranit nemůžete a hrozilo by nebezpečí poškození skloviny, pokud byste to zkoušeli. Hygienik také očistí zuby pomocí speciálního písku, který odstraní pigmenty z potravin či nápojů, které si vyčistit nejde. No a samozřejmě, diagnostikuje případné zdravotní problémy.

O autorovi

Adéla Novotná

Adéla Novotná

Jsem odbornicí v oblasti stomatologie, kde jsem si za léta praxe vybudovala silnou pověst. Jsem vášnivá o svém zaměstnání a své dovednosti neustále rozšiřuji. Ráda sdílím své znalosti a zkušenosti tím, že píšu odborné články o péči o zuby. Věřím, že prevence je klíčem k zdravému úsměvu.

Napsat komentář