Jak vypadá protéza?

Jak vypadá protéza?

Jak vypadá protéza?

lis, 20 2023 | 0 Komentáře |

Co to vůbec je protéza?

Jakub Pospíšil je jsem a rád bych vám představil dnešní téma - protézy. Co to vůbec je protéza? To je otázka, na kterou se nyní pokusím odpovědět. Protéza je lékařský výrobek, který nahrazuje chybějící část těla. Používá se jak po úrazech a amputacích, tak u lidí, kteří se s nějakým mankem narodili. A takových je bohužel celá řada.

Historie protéz

Jakou má vlastně protéza historii? Odpověď může být pro mnohé překvapivá. Protézy používáme lidstvo už více než 2000 let. K nejstarším patří dřevěná noha nalezená v Itálii, nebo egyptská noha z koněho kopýtka. Ale naštěstí se od té doby protézy dost vylepšily. Je fascinující sledovat, jak se vyvíjely s příchodem nových technologií, jako je 3D tisk nebo nanotechnologie.

Různé typy protéz

Existuje mnoho různých typů protéz - od těch velmi jednoduchých, které slouží spíše jako pomůcka pro estetiku, až po sofistikované protézy s počítačovým ovládáním. Tyto mohou dokonce napodobit pohyb skutečné končetiny a uživatel může s nimi provádět složitější pohyby jako třeba šněrování bot.

Estetické aspekty protéz

Mnoho lidí vnímá protézy z hlediska jejich funkce. Avšak estetická stránka protéz je stejně důležitá. Protéza v dnešní době může vypadat nejen jako lidská končetina, ale často představuje i módní doplněk. Lucie, moje partnerka a šik módní návrhářka, si dokonce myslí, že některé protézy jsou estetické dílo, které výrazně pomáhá lidem se sebepojetím a sebevědomím. To je třeba na takové věci ocenit.

Materials and manufacture of prostheses

Je zajímavé se podívat, z čeho se vlastně dělají protézy. Materiály, které se používají, musí splňovat určité požadavky - musí být lehké, pevné a musí dobře snášet zátěž. Mezi nejčastěji používané materiály patří titan, karbonové vlákno nebo různé druhy plastu. Když vidíš někoho s protézou, možná si řekneš: "Tohle se musí jednoduše vyrobit". Ale opak je pravdou. Vypracování protézy je věda sama o sobě a vyžaduje dlouhodobé úsilí týmu odborníků.

Funkčnost a ovládání protéz

Stejně jako estetická stránka je pro mnohé klíčová funkčnost a ovladatelnost protézy. U mnoha protéz se využívá elektronických prvků, které jsou napojené na nervové zakončení v končetině. Uživatel tak může protézu ovládat stejně, jako by ovládal skutečnou ruku či nohu. Ovládání protézy prsty se přibližuje skutečnosti tak, že někteří uživatelé zapomínají, že jde o protézu, a ne o skutečnou končetinu - to je naprosté sci-fi!

Protézy a sport

Můj oblíbený rychlobruslař Oscar Pistorius je živý důkaz toho, že protézy nejsou překážkou pro sportování na vrcholové úrovni. Oscar, který běhá na karbonových protézách, se dokonce probojoval na olympijské hry. Nebo si vzpomeňte na ten pocit, když jste poprvé viděl video se surfující dívkou bez ruky. Wow, jaká inspirace! Protézy nám ukazují, že i bez tělesné úplnosti je možné žít naplno a dosáhnout svých snů.

Moderní trendy a budoucnost protéz

Budoucnost protéz představuje velmi zajímavé téma. Současný trend je přechod od mechanických k elektronickým protézám. Ale co bude dál? Představitelé tohoto oboru se zabývají myšlenkou využití biotechnologií pro vývoj protéz, které by byly schopné regenerace tkání. Možná, že jednoho dne nebude potřeba protézy v tradičním smyslu a bude možné nahrazovat chybějící tělesné části novými, vyrobenými z vlastních buněk. Děsivé, že?

Ze života s protézou

Znám jednoho mladého muže, který přišel o nohu při autonehodě. Když se probral v nemocnici a zjistil, co se stalo, byl zničený. Ale díky podpoře rodiny a přátel se rozhodl bojovat. Po těžkých týdnech a měsících rekonvalescence a vytrvalého cvičení zvládl chodit na protéze. A víte co je na tom nejlepší? Dnes je šťastnější než kdy předtím. Jakmile totiž překonal tu hrůznou překážku, uvědomil si, jak moc je život cenný. A tím bych rád zakončil - ať už máme protézu nebo ne, vždy platí, že největší překážky jsou v nás samých. Když je dokážeme překonat, můžeme se stát šťastnějšími, než jsme kdy byli.

O autorovi

Jakub Pospíšil

Jakub Pospíšil

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči. Pracuji v Brně a mám vlastní praxi, kterou jsem otevřel hned po dokončení studia. V mé praxi se zaměřujeme na prevenci a vzdělávání pacientů o správné péči o zuby. Rád píšu blogy a články o zubní hygieně a správných technikách čištění zubů, protože se domnívám, že vzdělávání je klíčem k zdravým ústům. Také často pořádám workshopy a přednášky pro školy a komunitní centra.

Napsat komentář