Zubní kámen u dětí: Jak na něj účinně zareagovat?

Zubní kámen u dětí: Jak na něj účinně zareagovat?

Zubní kámen u dětí: Jak na něj účinně zareagovat?

říj, 3 2023 | 0 Komentáře |

Rozumění problému zubního kamene u dětí

Uběhlo už několik let, co jsem se poprvé setkala s tím, co je naše Saša označila za malý, tvrdý a někdy i trochu bolestivý bílý kámen na zubech. To bylo poté, co jsme místo tradičního mýdla na ruce použili zubní pastu Maxových mýdel, naše milované jezevčík. Možná by to bylo zajímavé téma pro další článek. Ale zpět k našemu problému, k zubnímu kameni. V tu dobu jsem si říkala, že máme přece u Rodima ordinaci zubního lékaře hned vedle domu, tak to přece zvládneme. Ale nebylo to tak jednoduché, jak jsem si myslela.

Přestože se zdá, že zubní kámen je problém jenom dospělých, realita je jiná. Je to něco, co se může objevit i u našich nejmenších a nejdražších. A jak jsem se dozvěděla, je to něco, co potřebujeme brát vážně. Jde o tvrdou, krustovitou hmotu, která se usazuje na zubech a pokud ji neodstraníme včas, může způsobit závažnější problémy jako je zubní kaz nebo parodontitida.

Popis a příčiny zubního kamene u dětí

Radi bych vám teď popsala, jak zubní kámen vypadá a jak se na zuby dostává. Měla jsem pocit, že to bude něco velkého, ale ve skutečnosti je to jen malý flek na zubu, který můžete cítit jazykem. Říkala jsem Saše, aby si to zkusila a řekla, že její zuby se cítí hrbolaté.

Zubní kámen je v podstatě ztvrdlý zubní plak. Plak je ten měkký, lepkavý film, který se tvoří na zubech a je tvořen bakteriemi a cukry z jídla, které jíme. Když se tento plak není včas a důkladně odstraně právě čištěním zubů, začne minerální složkou z našeho slin tvrdnout a vytvářet zubní kámen. Když je tento proces jednou zahájen, je těžké ho zastavit.

Domácí strategie pro boj se zubním kamenem

Radim mě už v pondělí ráno pověděl, že když se jednou vyskytne zubní kámen, může být obtížné ho odstranit. A byl pravdu. Saša měla na zubech tvrdé fleky, které se jen tak nedaly odstranit. A tak jsme začali hledat způsoby, jak se s tím vypořádat doma a jak Saše pomoci, aby se její pusinka opět rozzařila.

Nejdůležitějším krokem je pravidelně, důkladně a správně čistit zuby. To Saše vysvětlili už v mateřské škole a tak ji to není cizí. Řekli jí, že by měla čistit zuby dvakrát denně, ráno a večer, alespoň dvě minuty. Radim do toho přidal ještě používání dentálního nitě.

Zároveň jsme začali sledovat, co jíme. Problém může být v cukrech a škrobu, které konzumujeme, protože právě ony podporují tvorbu zubního plaku. Ale je pravda, že jídlo plné těchto látek je někdy prostě moc dobré. A tak jsme začali hledat zdravější verze našich oblíbených jídel a sladkostí.

Zubní hygiena a pravidelné kontroly

Abychom byli jisti, že děláme pro naši Sašu to nejlepší, rozhodli jsme se, že budeme chodit na pravidelné kontroly ke zubaři. Radim mi řekl, že by měli děti chodit k zubaři každých šest měsíců.

Jedním z důvodů, proč je tak důležité chodit na pravidelné kontroly, je ten, že zubař může odhalit příznaky zubního kamene dříve, než se stane něco horšího. Mohou také použít speciální nástroje a techniky k odstranění zubního kamene. A je to také skvělá příležitost naučit se, jak správně čistit zuby a jak se vyhnout zubnímu kameni v budoucnosti.

Rada na závěr: Všechno je v našich rukách. V našich dětech budeme mít zdravé zuby a ústa tím, že budeme dbát na jejich stravu, pravidelně a správně budeme čistit zuby a nezapomeneme na pravidelné návštěvy u zubaře. A když se objeví zubní kámen, nepodceňujme ho. Je to signál, že něco děláme špatně a že je čas něco změnit. Nemějme strach se obrátit na odborníka, pokud si nevíme rady. A to platí i pro naše malé jezevčíky.

O autorovi

Kamila Novotná

Kamila Novotná

Jsem stomatoložka se zálibou v psaní na téma péče o zuby. Moje práce mi dává možnost pomáhat lidem ke zdravějším a krásnějším úsměvům. V první řadě jde o to, jak preventivně pečovat o zuby, a tím předcházet problémům. Nejvíce mě těší, když vidím pozitivní výsledky své práce a když mohu předávat své zkušenosti a poznatky dále. Mimo práci se ráda věnuji své rodině a psaní odborných článků, kterými šířím osvětu o dobré dentální péči.

Napsat komentář