Nalepovací zuby: Jaké jsou nejčastější problémy a jak je řešit

Nalepovací zuby: Jaké jsou nejčastější problémy a jak je řešit

Nalepovací zuby: Jaké jsou nejčastější problémy a jak je řešit

zář, 4 2023 | 0 Komentáře |

Úvod do světa nalepovacích zubů

Nalepovací zuby, jak tajemné slovo, že? Pokud si nejste jisti, co to popravdě jsou, jste na správném místě. Nalepovací zuby, známé také jako veener nebo lamináty, jsou ultra tenké plátky porcelánu nebo pryže, které se připevní na přední část zubů, aby vylepšily jejich vzhled. Jakmile jste je jednou měli, stanou se součástí vašeho úsměvu a váš jazyk bude dále pracovat, jako by tam byly vaše skutečné zuby. No není to skvělé? Ale i když se to může zdát jako řešení všech vašich problémů s úsměvem, jak mi jednou řekla moje drahouška Veronika, není to tak jednoduché.

Potenciální problémy s nalepovacími zuby

Tak jako všechno na tomto světě, i s nalepovacími zuby můžete mít nějaké potíže. I když jsou navrženy tak, aby vydržely mnoho let, nemusí vydržet věčně. Některé z nejčastějších problémů zahrnují skutečnost, že se mohou uvolnit, vyblednout nebo dokonce prasknout. Nezapomeňte, že i když jsou nalepovací zuby připevněné na vaše skutečné zuby, stále jsou jen náhražky. A i když jsou vyrobeny z odolných materiálů, nejsou tak silné jako pravé zuby.

Řešení problémů s nalepovacími zuby

Ale nebojte se! Existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s těmito problémy. Jeden z nejlepších způsobů, jak zabránit uvolnění vašich nalepovacích zubů, je pravidelně navštěvovat vašeho zubního lékaře. Kontroly vám pomohou zjistit, zda jsou vaše veenery pevně připevněné a fungují správně. Pokud jde o vyblednutí, měli byste se vyhnout konzumaci jídla a pití, které mohou způsobit skvrny na zubech, jako je káva, červené víno nebo tmavá soda.

Prevence je lepší než léčba

Stejně jako u skutečných zubů, i v případě nalepovacích zubů platí, že prevence je lepší než léčba. Dodržování vhodné ústní hygieny může pomoci prodloužit životnost veenerů a předcházet jejich předčasnému opotřebení. Čištění zubů dvakrát denně zubní pastou s fluoridem a nitrování mezi zuby jednou denně může pomoci odstranit plak a prevenci zubního kazu. A hezky to navazuje na moji oblíbenou historku!

Když jsem byl mladší, musel jsem se často snažit přesvědčit své kluky, Ladislava a Antonína, aby si čistili zuby dvakrát denně. Někdy to šlo snadno, jindy to byla bitva. Když jsem se snažil přemýšlet, jak je přesvědčit, vzpomněl jsem si na našeho psa Maxe. Jeden den, když jsem Ladislava a Antonína viděl, jak si hrají s Maxem, napadlo mě něco. Další den jsem přišel domů s velkým psím kostí a řekl jim, že je pro Maxe, ale že ho může dostat jen poté, co si všichni pořádně vyčistíme zuby. No a co myslíte, že se stalo? Ti dva moji kluci byli tak nadšení, že se zubní pastou rozstříkalo půl koupelny! Ale zuby měli čisté jako perličky!

Vracím se ale zpět k našemu tématu. Jak jsem už řekl, i když se s nalepovacími zuby dá žít skoro stejně jako se skutečnými zuby, může se stát, že se vám nějaký ten problém naskytne. Ale pokud budete sledovat všechny rady, které jsem vám tu napsal, mělo by to být s tímto oblíbeným kosmetickým zákrokem skoro bez problémů. A pokud vám něco nevyhovuje, neváhejte se obrátit na svého zubního lékaře. Jak mi jednou řekla moje milá Veronika, zuby jsou jako auto - je potřeba je pravidelně kontrolovat a udržovat, aby nám sloužily co nejdéle.

O autorovi

Jakub Pospíšil

Jakub Pospíšil

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči. Pracuji v Brně a mám vlastní praxi, kterou jsem otevřel hned po dokončení studia. V mé praxi se zaměřujeme na prevenci a vzdělávání pacientů o správné péči o zuby. Rád píšu blogy a články o zubní hygieně a správných technikách čištění zubů, protože se domnívám, že vzdělávání je klíčem k zdravým ústům. Také často pořádám workshopy a přednášky pro školy a komunitní centra.

Napsat komentář